Pazı Üstü Süzme

Pazı Üstü Süzme

Match-up mag yazısı
Her sofrada yerini bulan yemekler vardır, ne koysan yanına, ona uyum sağlar, sofrada hiç sırıtmadan durur. Fakat bilinmez ki o bir baş tacıdır; taa ki tadına bakılana kadar! İşte bu yemeklerden biriyle tanışmamız soğuk bir kış akşamına denk gelmişti. Dışarıda rüzgar, kar, soğuk; biz içeride Sosa’ya oturmuş çorbalarımızı yudumluyorduk. Derken, garsonun elinde bir tabakla bize yaklaştığını gördüm ve “İkramımızdır” dedi. Karamelize soğan altta olmak üzere, haşlanmış pazı, süzme yoğurt ve en üste gezdirilmiş erik ekşisi… Bu kombinasyonun gerçekten de birbirine bu kadar yakışacağını ilk başta düşünmemiştik fakat tabağı silip süpürdükten sonra enfes bir buluş olduğuna karar verip deneme listesine aldık.

Denemelerimiz başarı ile sonuçlanınca ve bahsettiğim gibi neredeyse her yemeğin yanına gittiği kanaatine vardıktan sonra bolca yapar olduk. Sonra mevsimler değişti, günler haftaları, haftalar ayları kovalayınca fark ettik ki kışın başlangıcı sayılabilecek Ekim ayına gelmişiz bile, ve sonra dedik ki daha fazla özlemeye gerek yok, pazımızı haşlamanın tam zamanıdır!

Arkadaşları topladığımız bir Pazar akşam üzeri soğanımızı karamelleştirdik, pazımızı haşladık, limon ve zeytinyağı ile süzme yoğurdu çırptık ve erik ekşisi ile…voila! Kışın da insan ferah şeyler yiyebilir neticede ve yenen bu şeylerin sağlık değerleri oldukça yüksek ve tadından doyulmaz ise bol bol yiyebilir bence.

Pazı Üstü Süzme

Malzemeler:

 • 1 adet beyaz soğan
 • 2 demet pazı
 • 1/2 su bardağı süzme yoğurt (125 gr)
 • zeytinyağı
 • elma ekşisi (yoksa nar ekşisi)
 • limon
 • tuz
 • şeker
 • karabiber

Yapım Aşaması:

 1. Soğanları ince ince yarım ay şeklinde doğrayın. Yapışmaz bir tavaya biraz zeytinyağı dökün ve ardından soğanları da ekleyin. Kısık orta ateşte pişerken bir tutam tuz ve iki-üç tutam şeker ilave edin ve ara ara karıştırarak yaklaşık 15 dakika pişirin. Soğanın rengi değişince ocağı kapatın ve servis tabağına eşit bir şekilde yayın.
 2. Pazıyı iyice yıkayıp saplarından ayırın ve üstüne kadar su koyduğunuz bir tencerede haşlayın. Pazının sertliği gidip iyice yumuşadıktan sonra süzün ve ılıması için biraz bekletin. Daha sonra pazıyı da servis tabağınızdaki soğanların üzerine eşit şekilde yayarak yerleştirin. Üzerine biraz da karabiber ekleyin.
 3. Süzme yoğurdu bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı limon suyu ile bir kapta karıştırın ve pazının üzerini kaplayacak şekilde dökün. Son olarak elma ekşisini ince şeritler halinde yoğurdun üzerinde gezdirin.

Yorum Bırakınız: