Somon Gravlax

Somon Gravlax

Bu aralar çok gezdik tozduk artık mutfağa girme vakti geldi sanırım. Geçenlerde eskilerden hatta yüz yıllar evvelinden kalma basit bir tarifle, lezzetli bir ekmek üstü hazırlamak geldi içimden. Ortaçağ da denizcilerin tuttukları pembe iri somonları kumun altına gömüp günlerce beklettikten sonra kendilerine bir ziyafet çekmeleriyle taa günümüze kadar gelmiş ve farklı yöntemlerle aynı tada ulaşmamız sağlanabilmiş. Bu yöntemlerin dışında eskisi gibi kuma gömmek de değişik bir deneyim olurdu herhalde.

Gravlax İskandinav dilinde somonu gömmek anlamına geliyor, bugün birbirinden farklı malzemelerle çiğ somon kürleniyor ve gömülüyor, yani üzerine bir şekilde baskı uygulanıp iki üç gün dolapta bekletiliyor ve sonrasında ince ince dilimlenip servise hazır hale geliyor. İnce dilimleriyle oldukça lezzetli olduğu için 420 gr somon bile iki kişi tarafından rahatlıkla yeniyor. Özellikle kalabalık bir ekibe aperatif olarak hazırlamayı planlıyorsanız büyük bir parça alıp kürlemekten kaçınmayın.

Somon Kür

Norveçin soğuk yeşil ve dağları karla kaplanmış manzarasında bol oksijenli bir yürüyüşten sonra, sizi kırmızı sıcak şarabın kokusuyla karşılayan bir dağ evinde, hazırlamış olduğunuz bu somonu yediğinizi hayal edin.

Somon ekmek üstü

Malzemeler:

 • 420 gr derisi üstünde somon
 • 100 gr çekilmiş deniz tuzu
 • 100 gr esmer şeker
 • 1 limon
 • 1 portakal
 • 1 demet dereotu
 • 1 demet maydanoz
 • 1 shot bardağı vodka (yaklaşık 25gr)

Yapım Aşaması:

 1. Öncelikle tuzu ve şekeri geniş bir kapta karıştırın ve üzerine 4-5 kez bıçaktan geçirdiğiniz, ince ince doğranmış maydanoz ve dereotunu ekleyin. Limonun ve portakalın kabuklarını aynı karışımın içine rendeleyin yalnız rendelerken dikkat kabuğun beyaz kısmına kadar inmeyin. Karışımı bir kaşık yardımı ile iyice karıştırın.
 2. Geniş fakat çok da derin olmayan bir kabın dibine karışımın yarısını serin ve üzerine somonu oturtun. Yarım limon suyu ve yarım portakal suyunu somonun üzerinde gezdirin. Vodkayı da ekledikten sonra karışımın kalan yarısını somonun üzerini kaplayacak şekilde yayın ve elinizle hafifçe bastırın.
 3. Kabın üzerini streç film ile kapatın. Aşağı yukarı somonun boyutlarında ağır bir kap veya tencere alın ve somonun üzerine oturtup biraz bastırın. Buzdolabına kaldırıp iki gün bekletin. Ben dayanamayıp bir gün sonra yemiştim, tadı gayet güzeldi fakat iki gün bekletirseniz çok daha güzel olacağına eminim.
 4. İkinci günün sonunda somonu olabildiğince soğuk su ile üzerindeki karışım tamamen gidene kadar güzelce yıkayın. Somonun suyunu bırakıp sertleştiğini hissedeceksiniz. Somonu derisinin üzerine bir kesme tahtasına yerleştirin. İnce bir doğrama bıçağı ile ilk önce derisini somondan ayırın veya somonu dilimlerken bıçağınızı somonun derisine kadar indirmeyip hafif yatay pozisyonda keserek yandan çıkartın. İnce ince dilimlediğiniz somonları servis tabağına alıp üzerine yine ince ince doğranmış dereotu serpip, zeytinyağı gezdirdikten sonra servis edebilirsiniz veya somonu dilimlemeden önce ince ince doğramış olduğunuz dereotunu somonun üzerine serpip iyice bastırın ve dereotunun somona yapışmasını sağlayın. Şimdi ince ince dilimleyip taneli hardal sürülmüş bir dilim ekmeğin üzerine serebilir veya canınız nasıl istiyorsa öyle yiyebilirsiniz.

1 Yorum bırakılmış “Somon Gravlax

Yorum Bırakınız: